Kaitseb ja toonib puitu üheainsa kihiga

Sveika namų aplinka


Jeigu atidžiai renkiesi kuo natūralesnius maisto produktus, kosmetikos priemones, tuomet tau turėtų rūpėti ir kokioje aplinkoje gyveni. Grindų dangos, apdailos medžiagos, dažai - visa tai gali būti kenksminga sveikatai.

Naujausi ekologų tyrimai tiesiog pribloškiantys - pasirodo, namų oras keturis penkis kartus nešvaresnis ir net dešimt kartų toksiškesnis nei judrios gatvės! Teigiama, kad nemažai apdailos medžiagų - linoleumas, viniliniai tapetai, sintetinės lubų plokštės, netgi jaukumą kuriantys kilimai, baldai, užuolaidos išskiria sveikatai pavojingų medžiagų. Mažomis dozėmis, tačiau vis tiek... Ftalatai, formaldehidas, karboninės rūgštys - sąrašas gana ilgas. Kaip namuose sukurti kuo sveikesnę aplinką?

  • 1. Apdailos medžiagas, chemines priemones - dažus, skiediklius, klijus ir t. t. - geriausia pirkti specialiose parduotuvėse, o ne turguje. Būtinai reikalauk kokybės sertifikato ir įdėmiai perskaityk, kokioms patalpoms medžiaga tinkama. Jei, tarkime, kiliminė danga skirta biuro patalpoms, o dažai - išorės darbams, vadinasi, šie pirkiniai miegamajam ar svetainei netinkami.
  • 2. Sveikatai kenksmingi ir įvairūs, tirpikliai, lakas, dažai, kurių sudėtyje yra lakių organinių medžiagų. Verčiau rinktis ne aliejinius, o vandens pagrindu pagamintus dažus. Lakūs organiniai junginiai namų aplinkoje kaupiasi mėnesiais, metais... Jie išsiskiria iš kilimų, baldų ir vėl į juos įsigeria. Šie junginiai, kurių paprastai net neužuodžiame, gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, akių ašarojimą, kvėpavimo sutrikimus, alergiją.
  • 3. Rinkdamasi baldus, atkreipk dėmesį į jų apdailą. Dervos, kurios naudojamos medžio drožlių plokščių gamybai, yra gana toksiškos, tad visi tokių baldų paviršiai turėtų būti padengti apsauginiu sluoksniu, pavyzdžiui, laminatu ar poliuretanine danga. Dar geriau pirkti iš medžio pagamintus baldus arba plokštes, kurioms klijuoti naudojamos fenolio dervos. Mediniai baldai turėtų būti apdoroti natūralia alyva, bičių vašku, o ne tirpiklių turinčiais dažais ir laku. Jei dairaisi naujų minkštų baldų, rinkis poliuretaninį užpildą, kuris žymimas "CentiPUR" ženklu. Jame nėra pavojingų medžiagų.
  • 4. Verta rinktis FSC ženklu pažymėtus baldus arb abaldus, pagamintus iš PEFC ženklu pažymėtos medienos. Jie gaminami iš tinkamai tvarkomuose miškuose (laikantis teisinių reikalavimų, saugant bioįvairovę, nealinant dirvos, plynai neiškertant miško, jį atsodinant ir kt.) išaugintos medienos.
  • 5. Atsparioms grindų dangoms - linoleumui, kiliminei dangai (kurių blogojoje pusėje yra guma), kai kuriems sienų apmušalams gaminti naudojamas polivinilchloridas (PVC). Ši medžiaga užtikrina gaminių lankstumą, be to, PVC gaminiai lengvai montuojami, nereikalauja daug priežiūros, yra ilgaamžiai. Tačiau ši danga nėra saugi: veikiant šilumai (kaitinant saule ar užpylus karšto vandens) iš PVC dangos išsiskiria nuodingųjų ftalatų, o degant - dioksinų (jie gaisro metu gali tapti mirties priežastimi). Tada verčiau rinktis kiliminę ir grindų dangų iš natūralių medžiagų: džiuto, medvilnės, vilnos, rotango, kamštmedžio.

Interjero detalės

          Įvairiausi oro gaivikliai, namų kvepalai taip pat nėra naudingi sveikatai. Aromatinės žvakės, smilkalai gal ir maloniai kvepia, tačiau gali sukelti galvos skausmą, rūpesčių dėl kraujospūdžio, virškinimo. Jei negali be romantikos, rinkis sojų vaško žvakes - jose nėra švino ir kancerogeninių medžiagų. O purškiamą oro gaiviklį gali pakeisti kvapams pralaidžios medžiagos maišeliu, pripildytu įvairių džiovintų gėlių, žolelių, citrusinių vaisių žievelių, prieskonių. Kvapus puikiai sugeria ir kavos tirščiai, tereikia juos suberti į stiklinį indą ir pastatyti tualete. Po kelių dienų pakeisti naujais.

 

Straipsnio autorius žurnalas „Edita + Geri patarimai", http://www.redakcija.lt/zurnalai/edita/