Vienintelis sluoksnis apsaugo ir nudažo medieną

Klijai - nematoma kokybiškų grindų dalis


 

Klijai – nematoma kokybiškų grindų dalis

 

         Kai svajojate apie jaukumą namuose spinduliuojančias medines grindis ir nusprendžiate

         jas įsirengti, vargu ar susimąstote apie tokį mažmožį kaip klijai. Šis nematomas medinių

         grindų komponentas, palyginti su lentos ar parketo raštais, medienos savybėmis ar joms

         alyvuoti skirtomis medžiagomis, atrodo dėmesio neverta smulkmena. Tačiau būtent nuo

         klijų kokybės nemažai priklauso grindų grožis, patikimumas bei ilgalaikiškumas.

 

   Medinės grindys įnoringos. Kad ir kaip gerai būtų išdžiovintos parketlentės ar medžio masyvo lentos, jos yra „gyvos“ ir juda, reaguodamos į namų drėgmę. Tuomet, kai patalpoje per daug drėgmės, ją pasiimdamos plečiasi, kai per mažai – atiduodamos traukiasi. Kai klijai, kuriais jos priklijuotos prie pagrindo, yra kieti, lentos judėdamos gali atplyšti nuo pagrindo arba suardyti jį. Specialistai šį procesą vadina grindų bangavimu ar išsivaikščiojimu. Spręsdami kietų klijų problemą, gamintojai sukūrė elastingus polimerinius klijus. Skirtingai nei kieti, neleidžiantys

grindims judėti, polimeriniai klijai juda kartu su grindimis ir tarsi eliminuoja didžiausią medinių grindų problemą. Tačiau, kaip parodė patirtis, elastingi klijai kai kada sukuria kitų, ne mažiau rimtų problemų. Mat šių klijų gamyboje naudojami minkštikliai – plastifikatoriai, anksčiau ar vėliau migruoja tiek į pagrindą sudarantį betoną, tiek per medieną į paviršių. Plastifikatoriai dažniausiai išeina per silpniausias lentų vietas – šakas ir tuomet ant grindų lentų atsiranda aliejingos dėmės, o mikštiklių veikiamas betonas tampa trapus. Klijai, netekę plastifikatorių, nebėra tokie elastingi, ir medines grindis ištinka tos pačios bėdos kaip ir naudojamų kietų klijų atveju: klijai neleidžia medžiui judėti, o jis veržiasi iš savo vietos, riečiasi. Susidūrę su šia minkštiklių migravimo problema, klijų gamintojai prieš trejetą metų patvirtino naują klijų standartą ISO 17178 ir sukūrė kietus elastingus klijus polimerų pagrindu, bet be minkštiklių.

 

   Šie klijai yra kietesni, tačiau pakankamai elastingi, draugiški aplinkai ir patikimi. Viena pirmųjų Lietuvos rinkai šio standarto klijus pateikė bendrovė „Tonacija“, atstovaujanti daugiau nei šimtą metų gyvuojančiam Belgijos gamintojui Muylle Facon NV ir jų prekės ženklui „Rubio Monocoat“. Vos prieš du mėnesius naujieji klijai „Rubio EasyBond“ buvo pristatyti tarptautinėje parodoje „Domotex“ Hanoveryje, o dabar jų jau galima įsigyti ir Lietuvoje. „Šių naujos kartos klijų sudėtyje nėra minkštiklių, bet yra daug polimerinių medžiagų, kurios klijams suteikia ir stiprumo, ir elastingumo, ilgam juos daro patvarius. Atlikti „Rubio EasyBond“ ir kitų gamintojų klijų palyginamieji bandymai parodė, kad tai vieni stipriausių ir drauge elastingiausių klijų rinkoje. Kiti elastingi klijai su minkšikliais po trejų ketverių eksploatavimo metų netenka stiprumo, elastingumo, ima irti, o „Rubio Easybond“ išlaiko gerą sukibtį su mediena ir optimalų lankstumą“, – naujo gaminio privalumus akcentuoja bendrovės „Tonacija“ produkto vadovas Žilvinas Gabalis. Svarbu ir tai, kad šie ekologiški ir ilgaamžiai klijai yra universalūs, t. y. tikrąja ta žodžio prasme tinka visų medienos rūšių grindims (masyvo lentoms, parketlentėms, parketui, kamštinėms grindims) ir visų rūšių pagrindams: betonui, medienai, keraminėms plytelėms, taip pat šildomosioms grindims, ant kurių, pavyzdžiui, klojamos masyvo lentos. Ž. Gabalis sako pastebėjęs, kad tiek vartotojų, tiek grindų meistrų požiūris į klijus pamažu keičiasi: rūpindamiesi savo geru vardu, meistrai nori dirbti su kokybiškais ir patikimais produktais, o vartotojams rūpi kaip grindys atrodys po 5-8 metų. Žmonės nori garantijų ir patikimumo.

   Vis dėlto jiems kur kas lengviau mokėti didesnę kainą už tai, ką mato, pavyzdžiui, grindis ar jų spalvą, nei už klijus, kurių sąskaita jie linkę sutaupyti. „Žmonės iš tiesų nėra psichologiškai pasiruošę, kad klijų kvadratiniam metrui kaina gali sudaryti nemažą dalį grindų kvadratinio metro kainos. Sutaupius kelis šimtus eurų gerų klijų sąskaita,

po kelerių metų už grindų remontą gali tekti sumokėti kur kas daugiau“, – perspėja specialistas.

 

 

Būtina paminėti, kad ne visada vienas lauke yra karys, sudėtingose situacijose parketo klijams į pagalbą ateina barjerą drėgmei sudarantis gruntas ir pluoštu sustiprintas savaime išsilyginantis mišinys.

 

 

Straipsnio autorius žurnalas „STATYK".